فروش موشن کپچر بدون دوربین - Inertial Motion Capture


اینرشیال موشن کپچر (Inertial Motion Capture) - ضبط سه بعدی حرکات بدن بدون دوربین

آن گونه که از نام دستگاه بر می آید، وسیله ای است که با آن حرکات بدن انسان و یا موجودات دیگر به صورت سه بعدی ضبط می شود. خروجی های این سیستم دارای کاربردهای فراوانی است که از مهمترین آنها می توان بازی سازی و انیمیشن سازی را نام برد. خروجی این سیستم به صورت فایل های استاندارد مانند FBX و BVH بوده و قابل استفاده در تمام نرم افزار های انیمیشن سازی و بازی سازی معتبر است.
تهیه ی سیستم های ضبط سه بعدی موجود به خاطر قیمت بسیار بالا، برای بسیاری از بازی سازان و انیماتورهای ایرانی ممکن نمی باشد و در نتیجه علی رغم تلاش و شایستگی بسیار بالای ایشان در این امر، خروجی کارهای ایرانی فاصله زیادی با رقبای خارجی دارد.
اطلاعات بیشتر ...

نحوه سفارش محصول

در جدول زیر می توانید خصوصیات مختلف سیستم را مشاهده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصول می توانید از بخش ارتباط با ما استفاده کنید.

خدمات قابل ارائه توسط مجتمع حسان

آموزش کامل نحوه استفاده و پشتیبانی و رفع هر گونه مشکلی در هنگام استفاده طبق جدول به عهده مجتمع حسان بوده و شما می توانید بدون دغدغه در مورد مسائل فنی از این سیستم استفاده کنید.
همچنین طبق جدول در صورتی که هر یک از تجهیزات دچار مشکل شوند تعویض و تعمیر آنها به عهده مجتمع حسان خواهد بود.
امکان نصب و رفع مشکلات در محل مورد نظر شما نیز طبق شرایطی وجود دارد که متخصصین فنی مجتمع حسان سیستم را به صورت کامل در محل شما نصب و راه اندازی نموده و در صورت بروز هر گونه مشکل امکان حضور کارشناس فنی و رفع مشکل در محل شما وجود دارد.


پلان 1 پلان 2
نام پلان Body Motion Capture Performance Capture
آموزش و پشتیبانی رایگان یکسال یکسال
گارانتی تعویض تجهیزات یکسال یکسال
پشتیبانی حضوری و تلفنی
عدم استفاده از دوربین
عدم نیاز به استودیو
فضای آزادی حرکت بازیگر تا شعاع 150 متر از گیرنده تا شعاع 150 متر از گیرنده
امکان استفاده زیر لباس
حداکثر سرعت قابل تشخیص 1200 تا 2000 درجه بر ثانیه 1200 تا 2000 درجه بر ثانیه
تعداد IMU 17 عدد 17 عدد
تشخیص حرکت و جابه جایی بازیگر در سه محور
امکان ضبط حرکات چند نفر همزمان (طبق شرایط) نامحدود نامحدود
امکان ضبط حرکات وسایل در دست ( مانند شمشیر طبق شرایط)
عدم نیاز به متخصص برای کالیبر کردن
عدم نیاز به محیط با نور مناسب
امکان ضبط حرکات صورت
امکان ضبط حرکات انگشتان
قیمت تماس بگیرید تماس بگیرید

Inertial Motion Capture چیست؟

انواع Motion Capture:

 • Inertial Motion Capture : با استفاده از سنسورهای اینرشیال و مغناطیسی که روی مفاصل قرار می گیرد، حرکات را ضبط کرده و خروجی های مناسب را تولید می کند، این نوع با نام هایی مانند Portable Motion Capture و Magnetic Motion Capture نیز شناخته می شود.
 • Optical Motion Capture : با استفاده از دوربین های مادون قرمز و نشانگر های متصل شده به بدن حرکات را تشخیص می دهد.
 • Mechanical Motion Capture : با استفاده از پتانسیومترهای زاویه ای چرخش مفاصل را به دست می آورد و کل حرکات بدن را شبیه سازی می کند.

معرفی دستگاه Inertial Motion Capture:

این دستگاه شامل 17 برد IMU (Inertial Measurement Unit) می باشد. IMU به بوردی اطلاق می شود که توسط سنسورهای Inertial، چرخش نسبی حول سه محور را محاسبه می کند و بدین گونه حرکات مفصلی که بورد روی آن است را شبیه سازی می کند.
این سیستم بر خلاف سیستم های موشن کپچر معمول که از دوربین جهت ضبط حرکات استفاده می کنند، از هیچگونه دوربینی استفاده نمی کند و کاملا برپایه ی سنسور های الکترونیکی است.
این تفاوت باعث شده است این سیستم مزایای مختلفی نسبت به سیستم نوری داشته باشد.

مزایای Inertial Motion Capture نسبت به موشن کپچر نوری:

 • پرتابل بودن و عدم نیاز به استودیو:

  از مهمترین ویژگی های دستگاه اینرشیال، پرتابل بودن آن است که یکی از برترین مزیت های آن نسبت به دیگر سیستم های ضبط حرکات است. موشن کپچر های نوری نیاز به یک استودیو مستقل دارند که باید مخصوص استفاده از سیستم نوری آماده شوند. دوربین ها سر جای خود کار گذاشته شوند. رنگ زمین و دیوار ها تا حد امکان باید یک دست باشد.
  سیستم Inertial Motion Capture به دلیل اینکه نیاز به استودیوی خاصی ندارد هزینه ها را بسیار کاهش می دهد. سیستم اینرشیال پرتابل و بی سیم است و می تواند تا حدود 150 متر از گیرنده فاصله بگیرد. و در صورتی که گیرنده به یک لپ تاپ متصل شود، دیگر محدودیتی برای حرکت کاربر وجود نخواهد داشت.
  در صورتی که در سیستم نوری مکان قابل حرکت برای بازیگر بسیار محدود است. به عنوان مثال در سیستم نوری Vicon در صورت استفاده از یک دوربین Mcam با لنز های 12.5میلی متری برای ضبط با سرعت 120 هرتز در صورتی که نیاز به محدود ضبط 3 متر در 3 متر باشد حداقل فضای مورد نیاز برای قرار دادن دوربین ها یک اتاق با 12 متر مربع است. برای اطلاع دقیق از نحوه قرار دادن وسایل و مکان مورد نیاز حتما باید با شرکت سازنده دستگاه تماس گرفته شود تا اطلاعات کامل ارائه شود.
  با مقایسه دو سیستم از این لحاظ می توان یافت که در سیستم اینرشیال به دلیل وسیع بودن بسیار بالای محیط ضبط و نداشتن محدودیت در مکان و عدم نیاز به آماده کردن یک مکان خاص بسیاری از حرکات که با دیگر سیستم ها به راحتی قابل ضبط نیست را می توان ضبط کرد. حرکاتی مانند دویدن در یک مسیر طولانی، ضبط حرکات فوتبالیست ها، ضبط حرکات یک راننده ماشین، اسب سوار، دوچرخه سوار، موتور سوار، ضبط حرکات صخره نوردان و ... .
 • کالیبر سریع و عدم نیاز به متخصص:

  به دلیل اینکه از چندین دوربین در سیستم نوری استفاده می شود لازم است که خروجی دروبین ها دقیقا با هم تطابق داشته باشند که برای اینکار باید سیستم به اصطلاح کالیبر شود.
  آماده کردن استودیوی ضبط حرکات و کالیبر کردن آن به چندین ساعت زمان نیاز دارد. این در حالی است که در سیستم اینرشیال روش سریع کالیبر کردن حداکثر چند دقیقه زمان نیاز دارد و کالیبر کامل و حرفه ای آن حدود 15 دقیقه زمان نیاز دارد.
 • عدم نیاز به ویرایش خروجی:

  از دیگر مشکلات مدل نوری می توان به دو خطا در ضبط به نام های Occlusion که با نام Marker swapping نیز شناخته می شود و به این معنی است که گاهی اوقات نشانه هایی که روی بدن کاراکتر قرار گرفته اند با یکدیگر جا به جا می شوند و نرم افزار یک نشانه گر را به جای یک نشانه گر دیگر در نظر می گیرد که باعث ایجاد خطا در انیمیشن ضبط شده می شود و همینطور Misidentification که به این معنی است که گاهی اوقات یک یا چند نشانه گر که روی بدن نصب شده اند طوری قرار می گیرند که در هیچ یک از دوربین ها قابل دیدن نیستند که این خطا هم یکی از خطا های مهم در سیستم نوری است. به دلیل وجود این دو خطا و چند خطای دیگر است که تمام انیمیشن های ضبط شده نیاز به ویرایش دستی بعد از ضبط دارند. در سیستم Inertial هیچ یک از این خطا ها وجود ندارد که باعث شده نیاز به ویرایش دستی بعد از ضبط حرکات به حداقل برسد.
 • عدم نیاز به نور در محیط:

  سیستم نوری همچنین نیاز به فضایی دارد که نور مناسبی داشته باشد در غیر اینصورت نمی توان حرکات را به درستی ضبط کرد و در بعضی نمونه های مدل نوری که از مارکر هایی با نام Passive Marker استفاده می کنند. در چنین شرایطی نمی توان حرکتی ضبط کرد در حالی که مدل Inertial حتی در مکان هایی با کمترین نور و یا با نور بسیار شدید به راحتی کار می کند و هیچ مشکلی در ضبط حرکات پیش نمی آید.
 • قیمت:

  از دیگر تفاوت های دو سیستم می توان به قیمت آن ها اشاره کرد. سیستم های نوری با کیفیت بالا قیمت های بسیار بالایی دارند که این قیمت به بیشتر از 300 هزار دلار نیز می رسد. در صورتی که قیمت مدل مغناطیسی حدود 50 هزار دلار است که تفاوت قیمت بسیار بالایی است.
  با توجه به مزیت هایی که مدل مغناطیسی نسبت و مدل نوری دارد و با در نظر گرفتن قیمت آن ها می توان دریافت که بهترین گزینه مدل مغناطیسی است. مخصوصا برای شرکت های ایرانی که معمولا هزینه کمی برای اینگونه وسایل صرف می کنند.
 • دیگر مزایا:

  مدل اینرشیال دارای مزیت های دیگری مانند امکان پوشیدن یک لباس روی لباس اصلی، بالا و پایین رفتن در هنگام ضبط ( به عنوان مثال بازیگر می تواند از یک پله بالا برود و در حالی که مثلا ابتدای ضبط روی زمین بود می تواند ادامه ضبط را روی پشت بام و یا محلی بالاتر و یا پایین تراز محل اولیه انجام دهد در حالی که این حالت اصلا برای مدل های دیگر امکان پذیر نیست.) و ... است.

مزیت های نمونه داخلی نسبت به مشابه خارجی:

 • هزینه :

  قیمت نمونه خارجی اینرشیال از 8 هزار دلار تا بیش از 50 هزار دلار می رسد. قیمت تمام شده نمونه داخلی این سیستم حدود یک دوم نمونه خارجی خواهد بود. کاهش قیمت این سیستم تا یک دوم باعث می شود که بسیاری از شرکت های فعال در زمینه ساخت انیمیشن، بازی، فیلم سینمایی و دیگر شرکت ها و موسساتی که به این سیستم نیاز دارند بتوانند آن را تهیه کنند که گام موثری در افزایش کیفیت تولیدات داخلی خواهد بود.
 • پشتیبانی :

  یکی دیگر از دلایلی که شرکت های ایرانی از این سیستم استفاده نمی کنند عدم وجود پشتیبانی برای این سیستم در داخل کشور است. مشاهده شده است که بعضی از شرکت های انیمیشن سازی ایرانی که با قیمت بالای این سیستم کنار آمده و این سیستم راتهیه نموده اند به دلیل عدم وجود پشتیبانی و آموزش در استفاده از این سیستم دچار مشکل شده اند و عملا از خرید این سیستم بهره ای نبرده اند و عملا سیستم بلا استفاده مانده است. نمونه داخلی Inertial Motion Capture دارای پشتیبانی و آموزش کامل خواهد بود و شرکت ها بدون هیچگونه مشکلی قادر به استفاده از این سیستم خواهند بود.
 • صرفه جویی ارزی :

  علاوه بر این ساخت نمونه داخلی این دستگاه باعث صرفه جویی بسیار بالایی در خروج ارز از کشور می شود. و می توان آن را به کشور های دیگر نیز صادر کرد که با وجود قیمت پایین و کیفیت بالای آن می تواند رقیب خوبی برای شرکت های خارجی باشد و به وارد کردن ارز به کشور نیز کمک کند.

دسته بندی محصولات


آخرین محصولات

اپلیکیشن چندرسانه ای کهکشان

 • 1399/06/10

قالب سه بعدی اپ مدیا پلیر اندروید

 • 1398/06/27

فروشگاه ساز چند زبانه حسان

 • 1398/06/26

سامانه سازمان گردشگری کیش

 • 1397/09/11

موشن کپچر نوری - Optical Motion Capture

 • 1397/07/05

بازی سپه سالار برای اندروید

 • 1397/05/13

اخبار


© تمامی حقوق برای مجتمع حسان محفوظ می باشد. Powered by